top of page

Manyetik Roller

Açıklama:
Manyetik Roller bir konveyörün kafa kasnağının yerini alır. Permanent veya Elektro model olarak üretim yapılabilmektedir. Her tasarımda da manyetik alan, kasnağın 360 derecesinin tamamını kaplayarak, taşınan malzemenin her zaman manyetik indüksiyon kuvvetine tamamen maruz kalmasını sağlar. Manyetik Rollerlar özel olarak üretilir ve çok çeşitli çap ve genişliklerde mevcuttur. Kasnağın çapı ve genişliği kurulum ve uygulamaya göre belirlenir. Manyetik Rollerlar, özellikle en yüksek demirli metal geri kazanım talebi veya manyetik olmayan malzemenin kalitesini güvence altına almak için ikinci aşama metal separasyon ekipmanı olarak da yaygın şekilde kullanılır. Bir konveyörün ana kafa kasnağının yerini aldığı için genellikle kauçuk bir bant ile birlikte tedarik edilir. Kauçuk bandın kalınlığı ve tasarımı uygulamaya bağlıdır.

Çalışma sırasında, taşınan malzeme bir konveyörün boşaltma ucuna ve Manyetik Roller'ın manyetik alanına doğru taşınır. Ardından demirli metal çekilir ve hareketli bantın yüzeyinde tutulur. Konveyörün dönüşünde, serbest demirli metal manyetik alanın dışına, kasnağın merkez çizgisinin ötesine taşınır ve belirlenmiş bir toplama alanına düşer. Bazı kurulumlarda, manyetik ve manyetik olmayan fraksiyonun temiz bir şekilde ayrılmasını sağlamak için kasnağın altına manyetik olmayan ayarlanabilir bir saptırıcı plaka yerleştirilir.

Manyetik Rollerlar, çok çeşitli uygulamalara ve kurulum gereksinimlerine uyacak şekilde çok çeşitli çaplarda ve genişliklerde mevcuttur. Manyetik alan ya permanent bir mıknatıs ya da bir elektromanyetik bobin kullanılarak üretilir. Civata ve cıvata büyüklüğündeki demirli metallerin prosesin dışına çıkarılmasını gerektiren uygulamalar için idealdir. Permanent Magnet ya da standart mukavemetli Seramik Ferrit'ten veya yüksek mukavemetli Nadir Toprak mıknatıslardan (NdFeB) yapılmıştır. Seramik Ferrit modeller daha az manyetik alanlar üretir ve büyük hurda metallerin geri kazanımı için idealdir, Nadir Toprak tasarımının manyetik alanı ise daha sığ ancak daha yoğundur ve küçük demirli metal parçacıklarının yakalanmasını sağlar.

Her iki tasarımda da permanent manyetik blokların her bir ayrı ayrı yüksek geçirgenliğe sahip çelik bir arka çubuğa monte edilmiş ve ağır hizmet tipi paslanmaz çelik taçlı bir yüz kapağıyla donatılmıştır.

Kullanım Alanları:

 

MRF (Malzeme Geri Kazanım Tesisi) operasyonlarında,

ahşabın temizlenmesi özellikle çivi, vida vb. içeren atık ahşap,

kentsel katı atık geri kazanım tesislerinde demirli metallerin geri kazanımı,

Cullet'ten (kırılmış camın geri dönüştürülmesi) demir kontaminasyonunun giderilmesi,

demirli metallerin geri kazanımı ve ayrıştırılması,

çelik cürufundan demirli metal geri kazanımı,

Taşocakçılığı ve madencilik,

mobil kırıcılar, elekler ve öğütücülerin koruma ekipmanı olarak taş ocaklarında ve madencilik operasyonlarında kırıcıları ve elekleri korumak için,

Dökümhaneler

Metal dökümhanelerinde demirli metallerin geri kazanımı veya yeniden kullanım için kumu temizlemek için,

 

Gıda

Taşınan tahıl ve kuru taneli gıdalardan demir içeren metal kontaminasyonunun giderilmesi için kullanılır.

Teknik Döküman / Çizimler
bottom of page